Kørekort til Bil

Når du tager kørekort hos Unik køreskole, har vi en relativ fast fremgangsmåde, der sikrer, at både du og vi når vores mål; nemlig at du får et kørekort på kort tid og bliver en god bilist.

Tilmelding

Som det første skal du tilmelde dig et af teoriholdene. Det kan du gøre ovre i højre spalte.
Du modtager så en mail med nærmere oplysninger om holdstart.
De normale hold løber over 6-7 uger og på Express-holdene gennemføres teoriundervisningen på 2 uger.

Express-hold

Kørekort på den halve tid. Har du travlt og klar på yderst intensiv undervisning, så vælg et Express-hold. Her gennemføres teorien dobbelt så hurtigt som almindelige hold.

Teoriundervisning

Til din første teoritime får du en del praktiske informationer, og du kan stille spørgsmål om emner, som du ønsker afklaret.

Førstehjælp

For at få kørekort er det er et krav at du gennemfører et kursus i færdselsrelateret førstehjælp.
Kurset bliver afholdt løbende. Førstehjælpskurset kan vi hjælper med, da vi selv underviser også i det.

Manøverbane

Som noget af det første i hele forløbet skal du på manøvrebane (kravlegård).

Køretimer

Efter 3 gange med undervisning i teori er du klar til din første køretime. Du kommer ud at køre på de offentige veje i en af vores skolevogne, så du kan få afprøvet dine færdigheder i praksis. Der er naturligvis en kørelærer med i skolevognen.

Teoriprøve

Efter gennemført teoriundervisning og med mindst 14 kørelektioner i bagagen er du klar til at aflægge en teoriprøve.

Køreteknisk anlæg

Inden du kan komme til køreprøve, skal du på køreteknisk anlæg (glatbane). Her skal du gennemføre nogle øvelser i køreteknik; først på tør vej og efterfølgende på glat vej. Her er tale om øvelser, der kan være dig til stor hjælp, når du fremover skal køre i egen bil. Du kan på køreteknisk anlæg godt forberede dig på at få et par gode snurre-rundt ture.

Køreprøve

Efter bestået teoriprøve har du endnu nogle køretimer, inden du kan komme til den praktiske køreprøve. Du og din kørelærer finder i fællesskab ud af, hvornår du føler dig klar til den praktiske køreprøve. Du skal naturligvis være så rutineret, at det efter køreprøven er forsvarligt at lade dig køre bil på egen hånd.